اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)

چگونه می توان بر مطالب یک کتاب مسلط شد؟

موضوع : دانش آموزی,مشاوره

چگونه می‌توان بر مطالب يك كتاب، مسلط شد؟

پیک سنجش

چگونه می توان بر مطالب یک کتاب مسلط شد؟

 

یک درس مشکل را باید چند بار خواند تا فهمید؟ یک‌بار؟ دو بار؟ ده بار؟ چند بار؟!

این سؤالی است که بیشتر معلم‌ها در طول سال تحصیلی، بارها از سوی دانش آموزان می‌شنوند؛ دانش‌آموزانی که از سختی یک درس یا حتی یک کتاب بشدت گله دارند و می‌گویند با اینکه بارها از روی کتاب درسی خود خوانده و سطر به سطر آن را مرور کرده‌اند، اما هیچ‌چیز از آن را نفهمیده‌اند.


پيش آمدن این معضل به دلیل آن است که بسیاری از دانش آموزان، راه درست مطالعه یک کتاب را نمی‌دانند و تصور می‌کنند كه اگر از روی یک کتاب بارها بخوانند بر آن تسلّط پیدا می‌کنند؛ در حالی که برای تسلّط بر یک مطلب، باید آن را خوب خواند، خوب درک کرد، خوب فهمید و خوب در ذهن نگهداری نمود.

برای مثال، یکی از روش‌های مفید برای خواندن کتاب‌ها یا درس‌های مشکل، این است که کتاب را قبل از تسلّط بر آن، به‌طور سطحی خواند و ابتدا در پی چیزهایی بود که می‌توان آن‌ها را فهمید (نباید خود را در مطالب دشوار گرفتار کرد)؛ چون هر کتاب حاوی مطالبی است که بی‌درنگ می‌توان آن‌ها را درک کرد و مطلب موردنظر را تا حدودی فهمید و برای مطالعه عمیق آن آماده شد.

البته سطحی خواندن اصولی دارد که باید به این اصول توجه داشت. این اصول را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

* به‌عنوان صفحه و مقدمه نگاه کنید؛ به‌ویژه به عناوین فرعی یا دیگر نشانه‌هایی توجه کنید که به هدف و چشم‌انداز کتاب یا مقصود نویسنده اشاره دارد.

* فهرست اعلام یا فهرست موضوعی را بازبینی کنید تا با دامنه موضوعات تحت پوشش یا منابع مورد استفاده مؤلفان آشنا شوید. هرگاه فهرست اصطلاحات در پایان هر فصل، مهم و حساس به نظر رسید، برای درک بهتر، آن‌ها را در متن جست‌وجو کنید؛ به این ترتیب، شما کلید نزدیک شدن به مؤلف را پیدا می‌کنید؛ برای مثال، سعی کنید كه معنی لغات اصطلاحات دشوار کتاب زبان و ادبیات فارسی، زبان انگلیسی یا زبان عربی را داخل متن درس یاد بگیرید. یاد گرفتن معنی لغات، بدون توجه به جایگاه آن‌ها در متن درس، نمی‌تواند به شما در فهمیدن مفهوم درس یا متن موردنظر کمک کند.

* تصاویر کتاب را ببینید و خلاصه‌ها و نتیجه‌گیری‌ها را با دقت بخوانید. اگر کتاب، یک‌فصل نتیجه‌گیری دارد، ابتدا آن را بخوانید. به احتمال زیاد، این فصل، محتوای کتاب را با دقت بیشتری معرفی می‌کند.

حالا شما برای خواندن کتاب یا سطحی خوانی آماده هستید. اگر به سطحی خوانی رأی می‌دهید، به فصل‌هایی نگاه کنید که حاوی بندهای اصلی یا عبارات خلاصه‌شده کتاب هستند؛ سپس صفحات را ورق بزنید و یک یا دو پاراگراف و گاهی هم چند صفحۀ متوالی را بخوانید و همواره در جست‌وجوی حرف اصلی و هدف اصلی کتاب باشید.

توجه داشته باشید که اگر شما از این روش برای شروع سطحی خوانی کتاب استفاده کنید، چه‌بسا در پایان پی ببرید که به هیچ‌وجه در حال سطحی خواندن نیستید؛ بلکه آن را می‌خوانید، می‌فهمید و از آن لذت می‌برید و وقتی کتاب را بر زمین می‌گذارید، درخواهید یافت که بعد از این، هیچ موضوعی برایتان دشوار نخواهد بود.

حال که درباره کتاب یا یک‌فصل، اطلاعاتی به دست آورده‌اید، معین کنید که چه اطلاعاتی کم دارید. آیا باید به مطالعه ادامه دهید؟ اگر جواب این سؤال مثبت است، انتظار دارید كه از یک خواندن عمیق، چه چیزی عایدتان شود؟ چگونه مؤلف از مقدمه، به نتیجه رسیده است؟ مراحل اساسی کتاب، چه چيزهايي هستند؟ آیا این مراحل، به‌طور منطقی به هم مربوط هستند و هدف مؤلف چیست؟ آیا مطالب کتاب، با آنچه که شما قبلاً درباره موضوع می‌دانستید، موافقت یا مغایرت دارد؟

سؤالات شما درباره کتاب، می‌توانند به‌صورت کلی یا کاملاً مشخص باشند. طرح این‌گونه سؤالات، از طریق ایجاد کنجکاوی، تمرکز حواس و دقت شما را افزایش می‌دهد و رضایت حاصل از پاسخگویی به سؤالات، مدت نگهداری مطالب را در حافظه، طولانی می‌کند. طرح سؤال، به هنگام مطالعه یک کتاب، خواننده منفعل را به یک خواننده فعال مبدل می‌سازد. از طریق طرح سؤالات، یک گفت و شنود بین شما و مؤلف کتاب برقرار می‌شود که کسب لذت شما را از مطالعه کتاب افزایش می‌دهد. سؤالات، اغلب به هنگام مطالعه یا پس از پایان مطالعه، به ذهن می‌رسند؛ ولی شما سعی کنید كه سؤالات خود را پیش از مطالعه و به هنگام خواندن اجمالی کتاب، شروع کنید.

نکته دیگر اینکه بعد از خواندن یک کتاب، سعی کنید كه مطالب یادگیری شده را با عبارت‌های مخصوص خودتان دوباره تعریف کنید؛ یعنی تا حد امکان، از حفظ کردن طوطی‌وار مطالب، خودداری کنید؛ بلکه كوشش كنيد تا مطالب را بفهمید و با جملات خودتان آن‌ها را برای خود تعریف کنید و بدانید که پس دادن مطالب به خود، نقش بسیار مهمی در یادگیری دارد.

برچسب ها
0 تا کنون ثبت شده است
تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "فرادبیر | کنکور | نمونه سوال" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود. سئو و بهینه سازی توسط : فرادبیر
تعدادی فایل های سایت به صورت فشرده و دارای رمز www.faradabir.ir بوده در صورت مشکل داشتن کلیک کنید