روش صحیح خلاصه نویسی

روش صحیح خلاصه نویسی

خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی، برجسته‌سازی، مارک‌دار کردن تست

مشاورنامه گاج

سه تکنیک اساسی در فرآیند مطالعه وجود دارد که لازم است تا با یادگیری آن‌ها سعی کنید در سالی که پیش رو دارید به خوبی از آن‌ها استفاده کنید. قاعده کلی این است: برای دروس تحلیلی خلاصه‌نویسی و برای دروس خواندنی حاشیه‌نویسی و برجسته‌سازی انجام می‌دهیم.

 ما از خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی و برجسته‌سازی هایی که انجام می‌دهیم در روزهای پیش از آزمون‌های آزمایشی و همچنین در دوران جمع‌بندی استفاده می‌کنیم. پس سعی کنید از همین ابتدا آن‌ها را در دستور کار خود قرار دهید.

خلاصه‌نویسی

خلاصه‌نویسی مرحله چهارم در فرآیند مطالعه است یعنی پس از مطالعه جزوه، کتاب درسی و تست زدن باید انجام شود. خلاصه‌نویسی تنها برای دروس تحلیلی استفاده می‌شود و یکی از مشکلات اکثر دانش آموزان این است که به اشتباه برای دروس خواندنی اقدام به خلاصه نویسی می‌کنند، که این کار هم زمان زیادی خواهد گرفت و هم خلاصه‌ها حجم زیادی پیدا خواهند کرد. خلاصه نویسی به افزایش تمرکز و دقت، افزایش یادگیری، کاهش حجم مطالب، مرور آسان‌تر و بیشتر و افزایش قدرت حافظه کمک می‌کند. یک خلاصه خوب، باید کم‌حجم و حاوی همه نکات مهم نباشد و از علائم و نمودارهای درختی در آن استفاده شود. اینکه از چه علائمی استفاده می‌کنید، کاملاً به خلاقیت شما بستگی دارد. خلاصه‌های پراکنده در یک درس، ارزش زیادی ندارند و کمکی به شما نخواهند کرد. پس بهتر است به طور منظم خلاصه برداری را انجام دهید و آن‌ها را تجمیع کنید تا مجموعه مطالب گردآوری شده از یک درس، به صورت یک خلاصه کامل و قابل استفاده باشد.

قاعده کلی: اگر شک کردید نکته‌ای را در خلاصه‌های خود بنویسید یا نه، آن نکته را ننویسید.

خلاصه نویسی صحیح

حاشیه نویسی و برجسته سازی

حاشیه نویسی و برجسته سازی نیز همانند خلاصه نویسی مرحله چهارم از فرآیند مطالعه می‌باشند. پس از مطالعه جزوه و کتاب و زدن تست هر مبحث، در دروس خواندنی در کتاب درسی و یا جزوه از حاشیه نویسی به صورت نمودارهای درختی، و برجسته سازی مطالب مهم و فرار از طریق خط کشیدن زیر آن‌ها استفاده می‌کنیم. به جای خط کشیدن زیر جملات مهم بهتر است دور کلمات کلیدی خط بکشید تا با دیدن آن‌ها کل مفهوم جمله را متوجه شوید. برجسته سازی و علامت‌گذاری کتاب‌ها، روش بسیار مؤثری برای افزایش تمرکز و دقت هستند. این کار شما را نسبت به خواندن عادی بسیار فعال‌تر و تیزتر می‌کند. توجه داشته باشید که مقدار حاشیه نویسی و برجسته سازی نباید بیشتر از ۳۰ درصد حجم کل مطالب باشد.

مارک‌دار کردن تست

در ایستگاه آموزش قبل نحوه خلاصه نویسی، حاشیه نویسی و برجسته سازی برای دروس تحلیلی و خواندنی گفته شد. اما سؤالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که با تست‌ها باید چگونه برخورد کنیم؟

اولین توصیه برای تست زدن این است که از روی یک کتاب، تست بزنید استفاده از کتاب‌های مختلف شما را سردرگم می‌کند. پس از مطالعه جزوه و کتاب درسی شما وارد مرحله تست زدن می‌شوید. تکنیک مورد استفاده به هنگام تست زدن، مارک‌دار کردن تست‌های خوب می‌باشد.

فراموش نکنید به هنگام تست زدن، در کتاب تست حق نوشتن هیچ نکته‌ای را ندارید و کتاب تست شما باید تمیز و سفید باشد. تنها اجازه دارید به منظور مارک‌دار کردن تست‌ها در کنار شماره برخی از آن‌ها تیک بزنید.

چه تست‌هایی باید مارک‌دار شوند؟ تست‌هایی را باید مارک‌دار کنید که یا جنبه عمومی و تکرار شونده داشته باشند و با مرور آن‌ها کل مبحث دوره شود و یا دارای نکته آموزشی جالبی باشند. بنابراین از مارک‌دار کردن تست‌هایی که بیش از حد استاندارد سخت هستند و یا به علت بی‌دقتی آن‌ها را غلط زده‌اید خودداری کنید.

قاعده کلی: اگر شک کردید تستی را مارک‌دار کنید یا نه، آن تست را مارک‌دار نکنید. همچنین تعداد تستی که می‌تواند در یک مبحث مارک‌دار شود حداکثر ۳۰ درصد تعداد کل تست‌های آن مبحث می‌باشد.

مارک‌دار کردن تست‌ها به شما کمک می‌کند تا در دفعات بعدی مطالعه هر مبحث به خصوص در روزهای قبل از آزمون‌ها، ایام عید و دوران جمع‌بندی، دیگر نیازی به زدن مجدد همه تست‌ها نباشد و با مرور تست‌های مارک‌دار کل مطالب یک مبحث برای شما دوره شود.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *